חנות מדי קרינה וציוד נלווה


הצגת כל המוצריםצפייה בעגלה
עגלת הקניות שלך ריקה.

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
מחקר חדש מעורר את הוויכוח על הקשר בין סלולרי לסרטן

קבוצה בינלאומית של מדענים מצאה, לטענתה, קשר בין שימוש בטלפונים סלולריים לבין גידולים סרטניים במוח. הקבוצה מזהירה מפני מחקר חדש שמומן על ידי חברות הסלולר וממעיט בסכנות הכרוכות בשימוש.

28.08.09 - IDT  - TheMarker

 

קבוצה של מדענים בינלאומיים שחררה השבוע דו"ח שמעלה שוב את החששות כי קיים קשר בין שימוש בטלפונים סלולריים לבין גידולים סרטניים במוח. הדו"ח מציין מחקר שנערך לאחרונה בשוודיה והראה עלייה של 400% בסיכון למשתמשי סלולר בני-עשרה. הדו"ח בן 37 העמודים, פרי עטה של קבוצה בשם EMF Collaborative, מסכם את הסיכונים הגלומים לכאורה בשימוש בטלפונים סלולריים, במיוחד על ידי ילדים, ומנסה לסתור את המחקר העתידי של Interphone, קבוצה הנתמכת על ידי תעשיית הסלולר ב-13 מדינות, בעיקר במערב אירופה.

 

"יש מדינות שכבר היום מגבילות את השימוש בטלפונים סלולריים מסיבות בריאותיות. צרפת, למשל, מתירה לילדים בבית ספר יסודי להשתמש בהם אך ורק למטרות הודעות טקסט", אמר בראיון מחבר הדו"ח, לויד מורגן. "כאשר משתמשים בהם נכון, טלפונים סלולריים עשויים להיות מועילים בהחלט, אולם אני חושש שנהיה עדים לצונאמי של גידולים סרטניים במוח, למרות שמוקדם מדי לראות זאת עכשיו. זאת מכיוון שהגידולים הללו מופיעים רק לאחר 30 שנה", הוסיף. "אני מתפלל שאני טועה, אבל בהחלט כדאי להתכונן לכך". ג'ון וולס, סגן נשיא לענייני הציבור של ה-CTIA, קבוצה המייצגת חברות סלולר ויצרניות טלפונים בארה"ב, פרסם אתמול הודעה האומרת: "עדויות מדעיות מצביעות באופן ברור לחלוטין שמכשירי סלולר אינם מהווים סכנה בריאותית". לדבריו, החברה האמריקנית לסרטן (ACS), המכון הלאומי לסרטן (NCI), ארגון הבריאות העולמי, ומנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), הגיעו כולם למסקנה שמכשירים אלחוטיים אינם מהווים סכנה לציבור.

 

מורגן, מהנדס אלקטרוניקה בדימוס, וחבר ב-Bioelectromagnetics Society, כתב את הדו"ח שנקרא "טלפונים סלולריים וסרטן המוח: 15 סיבות לדאגה", בתמיכת 43 מדענים ומומחים מארה"ב, אוסטרליה, ברזיל, קנדה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, אירלנד, רוסיה, ספרד, ובריטניה. עותק של הדו"ח, כמו גם סרטון קצר, ניתן למצוא באתר RadiationReserarch.org. לדברי מורגן, המחקר המשכנע ביותר המקשר בין שימוש בטלפונים סלולריים לבין סרטן המוח פורסם במאי 2009 במגזין International Journal of Oncology על ידי צוות מדענים שוודי בראשותו של הפרופסור לנרט הארדל. על פי המחקר, השימוש בטלפונים סלולריים דיגיטליים וטלפונים ניידים על ידי אנשים שהחלו לעשות זאת כאשר היו בגיל העשרה או למטה מכך, הוביל לעלייה של 420% בסיכון לחלות בסרטן המוח. עוד קודם לכן גילה הארדל ששימוש בטלפונים סלולריים אנלוגיים גרם לעלייה של 700% בסיכון לחלות בסרטן. מכשירי הטלפון הדיגיטליים של ימינו צורכים פחות חשמל ולא מהווים סיכון גבוה כמו טלפונים אנלוגיים.

 

על פי הדו"ח של ה-EMF Collaborative, הסיכון לסרטן נובע מהחזקת המכשיר קרוב לראש למשך פרקי זמן ארוכים. הדו"ח ממליץ על שמונה צעדים להפחתת החשיפה לקרינה אצל ילדים ומבוגרים. הצעדים הללו כוללים שימוש באוזנייה חוטית ולא אלחוטית, ושליחת הודעות SMS במקום דיבור. בנוסף, המחקר ממליץ להימנע משימוש בטלפונים סלולריים בכלי רכב נעים, כיוון שהם צורכים יותר חשמל ופולטים יותר קרינה כאשר הם מתרחקים מאנטנות סלולריות. הוא גם ממליץ לאנשים להימנע משימוש בטלפונים סלולריים בתוך בניינים, שם הם פולטים יותר קרינה. המחקר ממליץ גם לשמור על המכשירים הסלולריים הרחק מהגוף (גם לא בתוך הכיסים), והוא מציע להשתמש בהם כמו במזכירות אלקטרוניות - לשמור אותם במצב כבוי עד לרגע בו אתם מוכנים להחזיר שיחות. הוא גם מפציר באנשים להשתמש בטלפונים קוויים כאשר הדבר אפשרי. יתרה מכך, הוא ממליץ לאסור על ילדים לישון עם מכשיר סלולרי מתחת לכרית, והוא מזהיר הורים לא לאפשר לילדים מתחת לגיל 18 להשתמש בטלפונים סלולריים, חוץ מאשר במקרי חירום.

 

הדו"ח של EMF Collaborative מפרט 11 פגמים במחקר העתידי של Interphone שאמור להתפרסם בסתיו הקרוב, ואשר מומן על ידי חברות סלולר ב-13 מדינות, לא כולל ארה"ב. בהתבסס על חלקים מהמחקר של Interphone שכבר פורסמו, טוען ה-EMF Collaborative שהמחקר סובל ממספר בעיות. בין השאר, הוא לא כלל אנשים שמשתמשים בטלפונים אלחוטיים, למרות שגם מכשירים אלה פולטים קרינה אלקטרומגנטית, בדיוק כמו טלפונים סלולריים. בנוסף, לטענתו המחקר של Interphone לא כלל סוגים רבים של סרטן המוח והוציא משתתפים שמתו או שהיו יותר מדי חולים מכדי לעבור ראיון. יתרה מכך, המחקר לא כלל ילדים או צעירים שהנם לטענת ה-EMF Collaborative פגיעים יותר לנזקי הקרינה.